facebook pixel

Operasyonel kiralama kurumsal araç kiralama

DRD'den Haberler

Kiralamanın Geleceğinde Dijitalleşme Yatıyor

Kiralamanın Geleceğinde Dijitalleşme Yatıyor
Yenilikçi pazarlama uygulamaları ve teknoloji yatırımları ile Accenture Dijitalleşme Endeksi değerlendirmesi kapsamında, kiralama sektöründe Türkiye’nin Dijital Öncüsü Ödülü’nün sahibi olan DRD Filo Kiralama, kullanıcı odaklı web sitesi, Filomatik hizmeti ve DRDrive mobil uygulaması gibi teknolojiye dayalı pazarlama uygulamalarıyla dijitalleşme yatırımlarına devam ediyor.

Türkiye operasyonel kiralama sektörünün % 100 yerli sermayeli en büyük şirketi DRD Filo kiralama, araç yatırımlarının yanı sıra içinde bulunduğumuz dijital çağa uygun olarak kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak teknoloji yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. 2015 yılının DRD’nin gerçekleştirdiği 940 milyon TL’lik yatırımla kalıcı olarak büyüdüğü bir yıl olduğunu anlatan DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, “Filo büyüklüğünde 27 bin adede ulaşarak Türkiye’ de operasyonel kiralama sektörünün %100 yerli sermayeli en büyük şirketi konumumuzu sürdürdük” dedi. Hizmet ağının daha da genişlerken, müşteri sayısının 5 bini, ülke genelindeki servis noktası sayısının da 1300 adedi aştığına dikkat çeken İlkay Ersoy, “Capital ve Fortune Dergileri tarafından yapılan değerlendirmelerine göre, Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasındaki yerimizi yine koruduk. Teknolojiye yaptığımız yatırımlarla, uluslararası bir kurum olan Accenture ve Türkiye’nin köklü üniversitelerinin değerlendirmeleriyle, ‘sektörünün dijital öncüsü’ ödülünü almaya hak kazandık” diye konuştu.

Ödül alan tek marka oldu

Hali hazırda DRD Filo Kiralama olarak, operasyonel kiralama sektöründe bu kapsamda ödül alan tek marka konumunda olduklarını hatırlatan İlkay Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Temel stratejimiz, pazarda müşterilerimize doğrudan temas etmek, onlara her zamankinden daha yakın olmak için, satış ve hizmet ağımızı sürekli ve sürdürülebilir şekilde büyütmektir. Bu noktada hizmet kalitesini müşterilerinin beklentilerinin ötesine taşıma hedefiyle teknolojiye sürekli yatırım yapan bir marka olarak müşterilerimize büyük kolaylık sağlayan online raporlama modülümüz Filomatik’e ve mobil yol yardım aplikasyonumuz DRDrive ile ayrıca değinmek istiyorum. Müşterilerimize diledikleri zaman, diledikleri yerde filolarıyla ilgili her türlü veriye ulaşabilme kolaylığı sunan online raporlama modülümüz Filomatik ile sektörde fark yaratıyoruz. Araç kullanıcılarına tek tuş yardımıyla yol yardım hizmetleri sunan DRDrive mobil uygulaması da sektörde imza attığımız bir diğer önemli yeniliği oluşturuyor. IOS ve Android işletim sistemli telefon kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan DRDrive, arıza ya da kaza gibi acil müdahale gerektiren durumlarda GPS üzerinden aracın konumunu belirleyerek tek tuş yardımıyla destek sağlıyor. Bu sistem periyodik bakım ya da lastik değişim gibi talepleri de gerçekleştirme imkânı sağlıyor.”

Operasyonel kiralama Amiral gemisi

Gelecek 5 yıl boyunca DRD’nin amiral gemisinin yine kurumsal filo kiralama olacağını anlatan İlkay Ersoy, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “2015 yılında Türkiye operasyonel kiralama sektörü, ülkemizde satılan 0 km otomobillerin yüzde 17’sini temsil eden yaklaşık 123 bin adet yeni aracı filosuna kattı. 2015 yılında, 2014 yılı sonuna göre %17’lik bir büyüme kaydeden sektörün filosundaki araç sayısı 277 bin 225 adede ulaştı. 2015 yılında yaklaşık 8.5 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü ise 18 milyar TL’yi aştı. Son 5 yıllık dönemde, operasyonel kiralama pazarı ortalama yüzde 19’luk büyüme ile Türkiye ekonomisinin oldukça üzerinde büyüdü. Bu durum operasyonel kiralama hizmetinin bilinirliğinin arttığının açık göstergesidir. Biz de 2016 yılı sonuna kadar 15 bin adetlik yeni araç alımı gerçekleştirerek, kiralama sektöründe yer alan birçok şirketin toplam araç parkından daha büyük bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız.

Rakamlarla DRD’ nin 2016 hedefleri

  • • Bireysel satış: 1.500
  • • Kurumsal satış: 12.500
  • • Hedeflenen araç parkı: 32.000 (Kurumsal + Bireysel)
  • • Hedeflenen araç parkı: 32.000 (Kurumsal + Bireysel)
  • • Araç yatırım tutarı: 1.1 Milyar TL
  • • Aktif büyüklük: 2.2 Milyar TL
ServicesURL" /> " /> ServicesURL" />