facebook pixel

Operasyonel kiralama kurumsal araç kiralama

Yatırımcı İlişkileri

Aytekin YıldırcıYönetim Kurulu’nun Mesajı

Aytekin Yıldırcı

DRD olarak 2015 yılında da 940 milyon TL’yi aşkın toplam yatırımımız ve 27.000 aracı aşkın filo büyüklüğümüzle, sektör liderliğini elimizde tutuyoruz.


Küresel ekonomideki gelişmeler

Dünya ekonomisi, 2008 yılında yaşadığı krizin etkilerini hala tam olarak üzerinden atamadı. Küresel ve ulusal temelde yavaş, ancak temkinli bir büyüme eğiliminin yaşandığı bu özel dönemde, DRD olarak her zaman olduğu gibi faaliyetlerimize kararlılıkla devam ediyoruz. Kriz nedeniyle ortaya çıkan yapısal sorunların, dünyanın pek çok bölgesinde halen devam etmesi, önümüzdeki iki yıl boyunca da büyüme oranları üzerindeki baskının devam edeceğini gösteriyor. Diğer taraftan, küresel ticaretteki yavaşlama, dünya ticaret endekslerine de düşüş olarak yansıyor. Başta Çin olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek kamu ve özel sektör borçları ile düşük talep girdabına yakalanan ekonomiler arasında, büyüme oranını yüksek tutabilen çok az ülke mevcut. Nitekim 2015 yılı ortalarında Çin Merkez Bankası’nın, yuanın ABD doları karşısındaki değerini %1,9 aşağıda pozisyonlaması, dünya piyasalarını derinden etkiledi. Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı ve parasal genişleme planlarına rağmen, TCMB para politikası çerçevesinde önemli bir değişim yapmadı. Artan kurun da etkisiyle ülkemizde enflasyon 2015 yılında, hedefin 3,3 puan üzerinde, %8,8 oranında gerçekleşti.

Küresel ekonomideki bu belirsizlik ve talep azlığıyla birlikte Türkiye ekonomisi ayrıca bulunduğu coğrafyada meydana gelen sarsıcı olaylardan da olumsuz etkilenmeye devam etti. Hepimizin bildiği gibi 2015 yılı Türkiye’yi iç ve dış politikada oldukça zorlayan bir yıl oldu. Haziran ve Kasım aylarında gerçekleşen iki seçim süreci, yılın özellikle ilk yarısında enerji fiyatlarında yaşanan gerileme ve euronun ABD doları karşısında %18’e varan düşüşü, başta otomobil olmak üzere, çeşitli alanlara yönelik talepleri, farklı yönlerde etkiledi. Kredi hacmindeki büyüme hızları, son üç senedir ilk defa önemli oranda geriledi. Ancak bu gerileme, ilk bakışta finansal istikrar açısından her ne kadar olumlu bir hava yaratsa da, kredi dönüşlerinde giderek bozulan yapı ve yeni talep yaratılmasında yaşanan yetersizlikler, bankacılık sektörünün, 2016 yılını da zor geçireceği öngörüsünü güçlendirdi.

Hedeflerinin üzerinde büyüyen DRD

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, DRD olarak 2015 yılını, hedeflerimizin üzerinde bir yatırım tutarıyla kapattık. 940 milyon TL’yi aşkın toplam yatırım miktarımız ve 27.000 adedi aşkın araçtan oluşan toplam filo büyüklüğümüzle, sektör liderliğini elimizde tutuyoruz. “Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli en büyük filo kiralama markası” olarak, Capital ve Fortune dergilerindeki “Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi” listelerindeki yerimizi koruyoruz. Kaliteli hizmet anlayışımızla, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutuyor ve her yönüyle teknolojik bir şirket olmak üzere güçlü yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Müşteri memnuniyetini ölçmek üzere yapılandırdığımız Touch Point uygulaması ve satış ekibimizin verimini artırmak için kurduğumuz “Salesforce” altyapısını, bizi geleceğe taşıyan yatırımlar olarak görüyoruz. Bireylere yönelik yıllık araç kiralama kavramını Türkiye’ye getiren ilk marka olarak, sektörde üstlenmiş olduğumuz öncü rolümüzü sürdürmeye de devam ediyoruz. Çalışanlarımızın kişisel ve profesyonel anlamda gelişmelerini sağlamak ve huzurlu bir çalışma ortamı sunmak için, pek çok yatırımı hayata geçiriyoruz. Bu konuda, sektörde örneği olmayan ve kiralama sektörüne yetkin çalışanlar yetiştiren çok önemli bir girişime imza atarak, DRD Akademi’yi hayata geçirdik.

DRD, çalışanlarıyla, müşterileriyle ve tüm paydaşlarıyla, Türkiye’de otomobil sahibi olma algısını yeniden şekillendiriyor. İnsanımıza, gelişmiş ülkelerde kabul görmüş yaşam stillerini bugünden sunuyoruz. Derindere Şirketler Grubu vizyonu ile geleceği bugüne taşıyoruz. Şirketimizin, 2015 yılında gerçekleştirdiği atılımlarda emeği geçen iş ortaklarımıza, müşterilerimize, çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz.

Saygılarımla,

Yönetim Kurulu

İlkay ErsoyGenel Müdür’ün Mesajı

İlkay Ersoy

DRD olarak, geleceği anlatan bir hikâye yazmaya başladığımız bu yolda, her zaman olduğu gibi yenilikçi ve alanında öncü bir şirket olma ilkemizi sürdürmeye devam ediyoruz.


DRD: Yükselen değer

1969 Kayseri doğumlu olan İlkay Ersoy, iş hayatına 1991 yılında Garanti Bankası’nda başlamıştır. Garanti Bankası bünyesinde 2007 yılına kadar çeşitli görevler alan Ersoy, 2007 yılı itibarıyla DRD Filo Kiralama şirketinde görevine başlamıştır. 2010 yılından bu yana DRD Filo Kiralama şirketinde Genel Müdür olarak görev alan Ersoy, 2012- 2015 yılları arasında da TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiş olup, halen DRD bünyesindeki göreviyle eş zamanlı olarak Rusya’da faaliyet gösteren Intermak Auto Leasing şirketinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. DRD olarak, geleceği anlatan bir hikâye yazmaya başladığımız bu yolda, her zaman olduğu gibi yenilikçi ve alanında öncü bir şirket olma ilkemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

2015 yılı ekonomik ve politik belirsizliklerin yaşandığı bir yıl oldu

Türkiye ve dünyada hem ekonomik hem de politik belirsizliklerin hâkim olduğu bir yıl olan 2015, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, DRD olarak yatırım hedeflerimizin çok üzerinde bir seviyede tamamladığımız bir yıl oldu. Yıl boyunca yaşanan kur dalgalanmaları ve TL’nin euro ve ABD doları karşısında önemli oranda değer kaybetmesine karşın elde ettiğimiz başarılar; riskleri iyi yöneten, hızlı pozisyon alan Şirketimizin sektördeki kalıcı liderliğinin en önemli kanıtlarını oluşturmaktadır.

2015 yıl sonu itibarıyla Şirketimizin toplam satışları bir önceki yıla oranla %18 artarak, 667.293 milyon TL olarak gerçekleşti. Belirlenen hedeflerin üzerinde gerçekleşen bu satış rakamları, verimli ve planlı iş süreçleri neticesinde elde edilmiştir. Finans piyasalarının karşı karşıya olduğu olumsuz şartlar ve özellikle otomotiv sektörünü olumsuz yönde etkileyen kur değişiklikleri markaları ciddi anlamda zorladı. Ancak tüm bu olumsuzlukların, araç yatırım planlarını etkilememesi için gerekli önlemleri alan ve bu doğrultuda hareket eden Şirketimiz 2015 yılında araç filo büyüklüğünü 27.000 aracın üzerine çıkarmayı başardı.

DRD eğitime ve çalışanına verdiği önemi her geçen gün artırıyor

DRD olarak, eğitime ve çalışanlarımıza verdiğimiz önemle büyüyen bir aile olmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl itibarıyla toplam personel sayımızı 300 kişiye ulaştırdık. DRD olarak her zaman olduğu gibi yenilikçi ve alanında öncü bir şirket olma ilkemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bu noktada bizi ilkemizden sapmadan hedeflediğimiz başarılara ulaştıracak en önemli gücümüzün sahip olduğumuz yetkin insan kaynağı olduğunun bilinciyle bu konuda güçlü yatırımlar yapıyoruz. 2015 yılında tohumları atılan ve 2016 yılı itibarıyla faaliyete geçecek olan DRD Akademi, eğitime ve çalışanlarımıza verdiğimiz önemin altını çizmektedir. Sektörün yetkin personel sıkıntısına bir çözüm olmakla birlikte, çalışanlarımıza da bir kariyer planlama olanağı sunacak olan DRD Akademi, ayrıca sektörümüz açısından da bir “ilk olma” özelliği taşıyor.

Günümüzün artan rekabetçi şartlarında çalışmanın her geçen gün daha da zorlaştığının farkındayız. Çalışanlarımıza ailemizin bir parçası gözüyle bakıyor ve çalışma ortamlarını, onları stresten uzaklaştıracak, keyifli bir hale getirmek için gereken her şeyi yapıyoruz. Onlara sunduğumuz imkân ve altyapı sayesinde, çalışma duygusunun bir tutku haline gelmesini hedefliyoruz

Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak ilerledik

Müşterilerimizin memnuniyeti, bizim de en önemli önceliğimizdir. Binlerce müşterimize aynı anda ulaşabildiğimiz mobil ve dijital platformlarımızla 7/24 kesintisiz hizmet vermeye devam ediyoruz. Yazılım konusunda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar sonucunda müşterilerimize dokunuyor; verdiğimiz hizmetin onlardaki yansımasını her noktada takip ediyoruz. Bu doğrultuda, süreçlerimizi iyileştirmek, hizmet kalitemizi artırmak ve müşterilerimizin değerlendirmelerini eksiksiz almak üzere kurduğumuz Touch Point uygulamamız ile müşterilerimizden önemli geri bildirimler alıyoruz.

Sektörümüz, entegre bir bakış açısının kaçınılmaz olduğu bir sektördür. Tüm operasyonel birimlerin hızlı olduğu kadar uyumlu ve eşgüdümlü hareket etmesi, başarı için vazgeçilmez şartlardandır. Müşteri memnuniyetini her zaman birinci sıraya koyduğumuz süreçlerimizde, teknoloji ve dijital yenilikleri kullanarak, hizmetlerimizin kalite ve hızını artırmış durumdayız. 2015 yılı içerisinde toplam 132.000 lastik değişimi ile 55.000 bakım işlemi gerçekleştirdik. Müşteri portföyümüzü büyütmek en büyük hedeflerimizden birini oluşturuyor. Geride bıraktığımız yıl itibarıyla toplam müşteri hacmimizi 5.000 adet seviyesine taşımış olmamız, bu anlamda markamızın artan tercih edilirlik oranı için de önemli bir göstergedir.

DRD teknolojiyi yakından takip ederek ilklere imza atmaya devam ediyor

Teknolojiye yönelik sürekli yatırımlarıyla rekabet üstünlüğünü sürdürülebilir kılan Şirketimiz, geride bıraktığımız yıl önemli bir başarıya imza atarak ağırlıklı olarak bankacılık sektörünün uygulamaları ve altyapılarının ödüllendirildiği Accenture Dijitalleşme Endeksi çerçevesinde Türkiye’nin En Dijital Şirketleri arasında gösterilerek bizleri gururlandırmıştır.

Bireylere özel uzun dönem kiralama imkânı

Geçtiğimiz yıllarda başlattığımız bireysel yıllık satış faaliyetlerine 2015 yılında sistematik bir yaklaşımla devam ettik. Meslek gruplarına yönelik satış stratejilerimizin yanı sıra, müşterilere hızlı ve kolaylıkla araç kiralama olanağı sunan teknolojik altyapımızla bu alanda bir ilke imza attık. Bireysel yıllık araç kiralama sektöründe, geleceğe uzanan yolun kilometre taşlarını oluşturan Şirketimiz, satış sonrası hizmetleri ve servis ağıyla da bu alanda müşterilerine kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmaya devam ediyor.

Sektörünün Dijital Öncüsü DRD, Accenture Dijitalleşme Endeksi Çerçevesinde Türkiye’nin En Dijital Şirketleri Arasında Gösterilip, Sektörünün Dijital Öncüsü Seçilme Başarısıyla Bizleri Gururlandırmıştır.


Uzun yıllardır DRD’nin önemli bir iş sahası olan operasyonel filo kiralama alanında, müşterilerimize yüksek kalitede hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Araç filomuzun ağırlıklı olarak daha üst segmentteki otomobillerden oluşması yönünde yaptığımız yatırımlar, müşterilerimize verdiğimiz önemin bir göstergesi niteliğindedir.

Satış ekibimizin elini kuvvetlendirmek, onlara zaman kazandırmak ve müşterileriyle çok daha yakın ve rahat iletişime geçmelerini sağlamak için dünya çapında üne sahip bir CRM programı olan Salesforce uygulamasını kullanımlarına sunduk.

5.000 adede varan müşterilerimizin sayfalar, dosyalar, dolaplar dolusu bilgilerini, satış ekibimizin parmaklarının ucuna taşıyan Salesforce uygulamasıyla, müşterilerimize beklenti ve ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak teklifler sunduk. İletişimi iki yönlü kurarak müşterilerimizin de bizi takip etmelerine olanak sağladık.

Geleceği anlatan bir hikâye yazmaya başladığımız bu yolda, neredeyse 20 yılı geride bıraktık. İş ortaklarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımız, her zaman hikâyemizin ana karakterleri oldu. Onlar sayesinde “%100 yerli sermayeli en büyük operasyonel filo kiralama şirketi” olduk; bunu bireysel kiralama alanındaki yeni başarılarımızla da taçlandırıp her alanda öncü kimliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

İlkay ERSOY
Genel Müdür

Genel Bilgiler

Ülkemizde 90’lı yıllarda yapılanmaya başlayan filo kiralama sektörüne öncülük eden DRD Filo Kiralama, 1998 yılında 20 araçla başladığı operasyonel filo kiralama iş kolunda 2015 yılı itibariyle 27.000 adedi aşkın aktif araç filosu ve portföyünde yer alan 5.000 kurumsal müşterisi ile en büyük yerli sermayeli marka konumundadır.

İstanbul Kağıthane'de yer alan Genel Müdürlük lokasyonunun yanı sıra Ankara, Adana, Bursa, İzmir, Gaziantep, Konya, Kayseri, Antalya, Kocaeli, Trakya ve İstanbul Anadolu Bölge Müdürlükleri yer alan marka, tüm bölgeleri kapsayan 1.400 adetlik servis noktasıyla da yaygın operasyonel ağını desteklemektedir.

Bir Bakışta DRD Filo Kiralama

  • Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli operasyonel filo kiralama markası,
  • 27.000 adedi aşkın aktif araç filosu,
  • 5000 adedi aşan kurumsal müşteri portföyü,
  • 1.300 adede varan yaygın servis ağı,
  • Operasyonel Filo Yönetimi’nde ilk ve en büyük satış ağı,
  • Güçlü pazar payı,
  • Standard&Poor’s Rating Services tarafından sektör ortalamalarının üzerinde değerlendirme notu,
  • Her yıl 170 milyon Euro seviyesinde istikrarlı yatırım,
  • Türkiye’nin en büyük 500 firmasını belirlemek amacıyla hazırlanan “Capital 500” ve “Fortune Türkiye 500” listesinde yer alma başarısı,
  • Profesyonel yönetim yapısı ve uzun yıllara dayanan sektör deneyimi.

Finansal Göstergeler

Son üç yılda düzenli olarak gerçekleştirilen araç yatırımları ve filo değerindeki artışa paralel olarak 2015 yılsonu itibariyle aktif toplamı 1 milyar 900 milyon TL seviyesine ulaşmıştır. Bilanço büyüklüğü içerisinde özkaynaklar toplamı 240 milyon TL’ye ulaşmıştır. İkinci el araç satışları dâhil yıllık cirosu 667 milyon TL’ye ulaşan DRD, Capital ve Fortune değerlendirmelerinde ilk 500 firma arasında yer almıştır.

2015 yılında elde edilen 138 milyon TL tutarındaki faaliyet kârı ile 239 milyon TL tutarındaki vergi öncesi kârın yanı sıra uluslararası kredi derecelendirme sürecinde elde edilen önemli gelişim, DRD’nin finansal gücünün somut göstergeleridir.

Finansal Göstergeler
Belirtilen değerler 2015 Faaliyet Raporu verileri baz alınarak hazırlanmıştır.

Operasyonel Göstergeler

DRD, 2015 yılında da verimli iş süreçlerine imza atarak finansal kârlılığını ve operasyonel verimliliğini daha üst noktalara taşımıştır. DRD, satış ve pazarlama stratejilerini sürdürülebilirlik temeli üzerine inşa etmekte ve hedeflerini gerçekleştirebilmek amacıyla kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak rasyonel rekabet koşulları içerisinde hareket etmektedir.

Şirket, 2015 yılında da büyümesini sürdürmüştür. DRD Filo Kiralama 2015 yılında %24 oranında bir büyüme yakalamıştır. Şirket, bu süreçte portföyüne yeni müşteriler de katmış, müşteri sayısını 3.757’den 4.655’e çıkarmayı başarmıştır. DRD müşteri portföyündeki bu büyüme, verilen kaliteli hizmetin ve müşteri sadakatinin önemli bir göstergesidir.

Operasyonel Göstergeler
Belirtilen değerler 2015 Faaliyet Raporu verileri baz alınarak hazırlanmıştır.

Özel Durum Açıklamaları

Derindere’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na ilettiği özel durum açıklamalarına ve diğer bildirimlere KAP web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde operasyonel kiralama sektörünün öncü markası DRD Filo Kiralama, 2011 yılında Türkiye’de operasyonel kiralama sektöründe sahip olduğu kapsam ile “ilk” olma özelliğini taşıyan faaliyet raporunu yayınlamıştır. Sektörde bu kapsamda yayınlanan söz konusu “ilk” faaliyet raporunun ardından, DRD, her yıl bir önceki yıla ait verileri içeren faaliyet raporunu ilk yarısında yayınlamaya devam ediyor.

Ekinde Price Waterhouse Coopers onaylı mali verileri yer alan DRD Faaliyet Raporu, Şirket’in mali ve operasyonel verilerine ilişkin tüm detaylı açıklamaları şeffaf olarak sunmaktadır. Buna ek olarak, ülkemizde ve Dünya’da operasyonel kiralama sektörüne ilişkin bilgilerin ve TOKKDER önderliğinde TNS Global işbirliği ile ülkemizde operasyonel kiralama sektörünün net olarak ölçümlenebilmesine yönelik gerçekleştirilen ilk kapsamlı rapora ilişkin verilerin de yer aldığı rapor, aynı zamanda “sektörün ve pazarın değerlendirilmesinde önemli bir rehber” görevi de üstlenmektedir.

Genel Bilgiler

Uzun yıllardır bağımsız denetimlerden geçerek finansal kredibilitesini şeffaf şekilde iş ortaklarına sunan DRD, uluslararası alanda faaliyet gösteren derecelendirme kuruluşuları Standard&Poor’s Rating Services ve Fitch Ratings tarafından ülkemizde “yatırım yapılabilir” seviyede değerlendirilen ilk ve en büyük yerli sermayeli operasyonel filo kiralama kuruluşudur.

Standard&Poor’s Rating Services:


Standart &Poors
Kısa Dönem A-3
Uzun Dönem BBB
Görünüm Stabil

Fitch Ratings
  Uzun Dönem
Yerel Para Cinsinden BBB
Görünüm Stabil

Sektör Değerlendirmesi

Türkiye’de operasyonel kiralama sektörünün hacmi, sağlanan ürün ve hizmetlerle ilgili yükselen bilinç düzeyinin yanı sıra farkındalığın ve talebin artmasına paralel olarak ivme kazanmakta, müşteri memnuniyeti ve yüksek teknolojiye uyum seviyesi sektör genelinde giderek artmaktadır. Büyük firmaların yanı sıra KOBİ şirketlerinin de araç ihtiyaçlarını satın alma yerine operasyonel kiralama yoluyla gidermeye başlaması, sektör için yeni gelişim fırsatları açmakta; bu doğrultuda Türkiye’de filo kiralama sektörünün görünümü Standard&Poor’s Rating Services tarafından “pozitif” olarak değerlendirilmektedir.

DRD Filo Kiralama Değerlendirmesi

DRD’nin net işletme sermayesi tutarlarında kaydedilen gelişmenin ve müşteri portföyünün granülerliğinin artış trendinin sürdürülmesinin, Şirketin likidite yönetiminde önemli iyileşmeler sağlaması; bunun yanı sıra net karlılık göstergelerinde sağlanan dikkate değer iyileşme yoluyla sermayeleşme düzeyindeki gelişme ve Şirket varlıklarının finansal yükümlülüklerle fonlanan bölümündeki nisbi azalma da bilanço kompozisyonu içerisinde kalıcı iyileşmeler sağlayarak Kısa ve Uzun Vadeli Ulusal Notlarının artışında etkin rol oynamıştır.

Yoğun rekabet ortamı içerisinde, rasyonel fiyatlama stratejisini sürdürerek satış hacmini arttırmayı başaran DRD’nin, son yıllarda istikrarlı bir büyüme trendi sürecinde bağışıklık yapısı oldukça sağlamlaşmıştır. Sürekli yenilenen filosuyla yerel düzeyde en büyük operasyonel leasing firmalarından biri haline gelmiş olan DRD, istikrarlı gelişimini başarıyla sürdürmektedir.

2008 yılından bu yana zorunlu olmadığı halde her üç ayda bir IFRS standartlarına göre bağımsız denetimlerden geçen DRD, finansal verilerin yanı sıra sektörü doğru analiz edebilmeye yönelik operasyonel göstergelerini de bağımsız denetimlere tabi tutmaktadır.

Ekonomik Gelişmeler

    2015 2014 2013 2012 2011
Türü: 1. Ekonomik Büyüme  
Büyüme Hızı % 4 2,9 4 2,2 8,8
Milli Gelir Milyar $ 720 800 820 790,6 776,4
   
Türü : 2. Enflasyon  
TÜFE % 8,8 8,2 7,4 6,2 10,5
ÜFE % 5,7 6,4 6,9 2,5 13,3
   
Türü : 3. Döviz Kurları  
Dolar (Yılsonu) TL 2,9071 2,3189 2,1343 1,7826 1,8889
Euro (Yılsonu) TL 3,1776 2,8207 2,9365 2,3517 2,4438
   
Türü : 4. Dış Ticaret ve Ödemeler Dengesi  
İhracat Milyar $ 143,92 157,8 151,8 152,5 134,9
İthalat Milyar $ 207,061 242,3 251,6 236,5 240,8
Doğrudan Yabancı Yatırımlar Milyar $ 16,8 12,5 12,9 13,2 16,2
Cari İşlemler Dengesi Milyar $ -32,199 -45,836 -65,7 -47,5 -75,1
Cari İşlemler Dengesi / GSYH % -4,5 -5,7 -5,8 -6 -9,7
TCMB Döviz Rezervleri Milyar $ 92,6 106,3 112 100,3 78,3
   
Türü : 5. Merkezi Yönetim Bütçesi  
Harcamalar Milyar TL 505,9 448,4 407,9 360,5 314,6
Gelirler Milyar TL 483,3 425,8 389,4 331,7 296,8
Bütçe Açığı / GSYH % -1,2 -1,3 -1,2 -2 -1,4
Faiz Dışı Denge Milyar TL 30,4 27,2 31,5 19,6 24,4
Faiz Dışı Denge / GSYH (Bütçe) % 1,6 1,5 2 1,4 1,9
   
Türü : 6. Faizler  
Referans Hazine Bonosu Faizi (Ort.) % 9,7 9,3 7,4 8,4 8,8
Reel Faizler (Ex-ante) % 2,5 2,5 1,3 2 2,4
TCMB Haftalık Repo Faiz Oranı % 7,5 8,25 4,5 5,5 5,75

Faydalı Linkler

Tahvil ihraç belgesi

Çıkarılmış Tahviller

1

 İhraçcı DERİNDERE TURİZM OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
İşlem Gördüğü Borsa BIST
Rule 144A/ Regulation S ISIN Kodu TRSDRND61618
Türü Tahvil
Satış Şekli Halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere
Satılan Nominal Tutar 42.000.000 TL
İhraç Fiyatı 1 TL
Vade/ İtfa Tarihi 19 ay (570 gün) - 27.06.2016
İtfa Planı 3 ayda bir değişken faizli, aylık kupon ve %1 oranında kısmi ana para ödemeli
Güncel Kupon Oranı 1,1414%

2

İhraçcı DERİNDERE TURİZM OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
İşlem Gördüğü Borsa BIST
Rule 144A/ Regulation S ISIN Kodu TRSDRND41719
Türü Tahvil
Satış Şekli halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere
Satılan Nominal Tutar 35.000.000 TL
İhraç Fiyatı 1 TL
Vade/ İtfa Tarihi 24 Ay ( 728 Gün ) - 06.04.2017
İtfa Planı Değişken faiz 91 günde bir kupon, vade sonunda anapara ödemeli
Güncel Kupon Oranı 3,49%

Finansal Yönetim Birimi